venue burgee

2021 Canadian ICLA Masters, August 20-22, 2021

Britannia Yacht Club

Results are final as of 16:55 on August 22

Overall

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
Rank Rig Sail No. HelmName Category Club Prov Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Age Penalty Total Nett
1st ILCA 7 214559 Allan Clark Grand Master Royal Vancouver Yacht Club BC 4.0 (9.0) 1.0 9.0   2.0 1.0 7.0 12.0 GM 45.0 36.0
2nd ILCA 6 214030 Duncan Whitrow Master Britannia Yacht Club ON 9.0 8.0 2.0 7.0   (24.0) 7.0 2.0 18.0 M 77.0 53.0
3rd ILCA 7 216299 Patrick Wachholz Master Barrie Yacht Club ON 8.0 1.0 4.0 11.0   11.0 4.0 (12.0) 18.0 M 69.0 57.0
4th ILCA 7 2 Gord Welsh Apprentice Stony Lake Yacht Club ON 3.0 3.0 6.0 14.0   9.0 (33.0) 4.0 24.0 A 96.0 63.0
5th ILCA 6 193301 Paul Clifford Great Grand Master Westwood Sailing Club ON (25.0) 20.0 20.0 6.0   1.0 16.0 1.0 6.0 GGM 95.0 70.0
6th ILCA 7 212591 Matthew Hobbs Master Britannia Yacht Club ON 17.0 2.0 3.0 8.0   10.0 14.0 (24.0) 18.0 M 96.0 72.0
7th ILCA 7 200133 Nigel Heath Grand Master Water Rat Sailing Club ON 1.0 21.0 22.0 1.0   (45.0 UFD) 9.0 8.0 12.0 GM 119.0 74.0
8th ILCA 7 193348 Dave Wells Grand Master Rothesay Yacht Club NB 20.0 13.0 9.0 16.0   (45.0 UFD) 6.0 5.0 12.0 GM 126.0 81.0
9th ILCA 7 66637 Joe van Rossem Legend Water Rat Sailing Club ON 7.0 11.0 10.0 19.0   15.0 21.0 (23.0) 0.0 L 106.0 83.0
10th ILCA 6 121384 Mike Schmidt Grand Master Magothy River Sailing Association ML (45.0 RET) 4.0 7.0 3.0   21.0 26.0 10.0 12.0 GM 128.0 83.0
11th ILCA 7 0128 Antoine Rivierre Apprentice Yacht club de Québec QC 14.0 5.0 14.0 12.0   5.0 10.0 (15.0) 24.0 A 99.0 84.0
12th ILCA 7 160936 Brieg Capitaine Apprentice Centre de Voile Grande-Rivière QC 15.0 7.0 15.0 2.0   (45.0 UFD) 13.0 9.0 24.0 A 130.0 85.0
13th ILCA 7 218334 Rob Koci Great Grand Master St. James Town Sailing Club ON 2.0 31.0 (45.0 UFD) 5.0   14.0 12.0 18.0 6.0 GGM 133.0 88.0
14th ILCA 7 212861 Nicolas Kim Apprentice Britannia Yacht Club ON 6.0 6.0 5.0 (28.0)   26.0 15.0 6.0 24.0 A 116.0 88.0
15th ILCA 7 199978 Chris van Rossem Master Water Rat Sailing Club ON 12.0 12.0 18.0 10.0   6.0 (24.0) 16.0 18.0 M 116.0 92.0
16th ILCA 7 217425 Eddy Martin Grand Master Club de voile de Senneville Yacht Club QC 18.0 24.0 12.0 15.0   16.0 5.0 (29.0) 12.0 GM 131.0 102.0
17th ILCA 6 212626 Richard Roberts Great Grand Master Sturgeon Lake Sailing Club ON 16.0 26.0 23.0 13.0   8.0 (27.0) 14.0 6.0 GGM 133.0 106.0
18th ILCA 7 216332 Philippe Dormoy Great Grand Master Beaconsfield Yacht Club ON 19.0 18.0 19.0 24.0   3.0 (31.0) 19.0 6.0 GGM 139.0 108.0
19th ILCA 7 172520 Harri Palm Great Grand Master Guelph Community Boating Club ON 26.0 17.0 (34.0) 33.0   13.0 2.0 21.0 6.0 GGM 152.0 118.0
20th ILCA 7 047 Andrew Fraser Grand Master Britannia Yacht Club ON 21.0 23.0 11.0 20.0   12.0 23.0 (30.0) 12.0 GM 152.0 122.0
21st ILCA 7 207130 Andrew Furey Apprentice Britannia Yacht Club ON 10.0 22.0 (45.0 DNC) 45.0 RET   4.0 22.0 3.0 24.0 A 175.0 130.0
22nd ILCA 7 187783 Richard Sewards Grand Master Water Rat Sailing Club ON 30.0 (33.0) 24.0 25.0   7.0 11.0 22.0 12.0 GM 164.0 131.0
23rd ILCA 7 200021 Bill McLaughlin Great Grand Master Britannia Yacht Club ON 29.0 (34.0) 21.0 17.0   20.0 25.0 17.0 6.0 GGM 169.0 135.0
24th ILCA 7 209346 Liana Giovando Apprentice Water Rat Sailing Club ON 5.0 19.0 17.0 23.0   (45.0 UFD) 28.0 20.0 24.0 A 181.0 136.0
25th ILCA 7 217516 Eric Martin Grand Master Club de voile de Senneville Yacht Club QC 37.0 (39.0) 26.0 30.0   18.0 3.0 11.0 12.0 GM 176.0 137.0
26th ILCA 6 187128 Jean Kassis Grand Master Club de voile Deux Montagnes QC 23.0 15.0 25.0 18.0   27.0 17.0 (28.0) 12.0 GM 165.0 137.0
27th ILCA 7 122 Christopher Klotz Master Britannia Yacht Club ON (31.0) 16.0 13.0 26.0   23.0 18.0 25.0 18.0 M 170.0 139.0
28th ILCA 7 200180 John Brooman Master Britannia Yacht Club ON 28.0 10.0 16.0 21.0   (45.0 DNC) 20.0 27.0 18.0 M 185.0 140.0
29th ILCA 7 210677 Andy Roy Grand Master Sugarloaf Sailing Club ON 13.0 27.0 8.0 4.0   (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 12.0 GM 199.0 154.0
30th ILCA 7 213063 Keith Kennedy Great Grand Master Britannia Yacht Club ON 22.0 14.0 29.0 27.0   17.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 6.0 GGM 205.0 160.0
31st ILCA 7 078 John Schofield Great Grand Master Britannia Yacht Club ON (34.0) 32.0 27.0 22.0   22.0 29.0 32.0 6.0 GGM 204.0 170.0
32nd ILCA 7 210655 Andrew Dickson Grand Master Britannia Yacht Club ON 24.0 30.0 35.0 (36.0)   29.0 19.0 34.0 12.0 GM 219.0 183.0
33rd ILCA 7 206577 Jack Pearce Legend Barrie Yacht Club ON 27.0 40.0 (45.0 UFD) 31.0   28.0 32.0 26.0 0.0 L 229.0 184.0
34th ILCA 7 199725 Scott Morgan Grand Master Royal St-Lawrence Yacht Club QC 33.0 25.0 32.0 29.0   19.0 34.0 (45.0 DNF) 12.0 GM 229.0 184.0
35th ILCA 7 19993 Alex Adams Master Royal Vancouver Yacht Club BC 39.0 37.0 (45.0 UFD) 37.0   25.0 8.0 31.0 18.0 M 240.0 195.0
36th ILCA 7 214041 Bill Fuller Grand Master Britannia Yacht Club ON 11.0 29.0 31.0 32.0   (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 12.0 GM 250.0 205.0
37th ILCA 6 166900 Ryan Bennett Apprentice   ON 32.0 28.0 28.0 34.0   30.0 (35.0) 35.0 24.0 A 246.0 211.0
38th ILCA 7 212590 Aaron Hobbs Apprentice Britannia Yacht Club ON 36.0 (41.0) 33.0 39.0   31.0 30.0 33.0 24.0 A 267.0 226.0
39th ILCA 7 215019 Jeff Fullerton Grand Master Guelph Community Boating Club ON 40.0 42.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC   45.0 DNC 36.0 13.0 12.0 GM 278.0 233.0
40th ILCA 7 212612 Peter Willis Great Grand Master   ON 42.0 OCF 36.0 30.0 38.0   (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 6.0 GGM 287.0 242.0
41st ILCA 7 173996 Bill McKenzie Great Grand Master Palm Beach Sailing Club FL 38.0 38.0 (45.0 DNC) 35.0   45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 6.0 GGM 297.0 252.0
42nd ILCA 6 201240 Denys Deschambeault Legend Club Multivoile 4 Saisons QC (45.0 OCS) 43.0 OCF 36.0 40.0   45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 0.0 L 299.0 254.0
43rd ILCA 7 215666 Andrew Y Mahoney Grand Master Water Rat Sailing Club ON 35.0 35.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC   45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 12.0 GM 307.0 262.0
44th ILCA 7 212212 Jean Levac Apprentice   QC (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC   45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 24.0 A 339.0 294.0

Race 5 was abandoned after finishing

Prizes

CategoryRankCompetitor
Canadian Laser Masters Championship - Overall1st214559 Allan Clark
Canadian Laser Masters Championship - Overall2nd214030 Duncan Whitrow
Canadian Laser Masters Championship - Overall3rd216299 Patrick Wachholz
Canadian Laser Masters Championship - 1st Female1st209346 Liana Giovando
Canadian Laser Masters Championship - 1st Apprentice1st2 Gord Welsh
Canadian Laser Masters Championship - 1st Apprentice2nd0128 Antoine Rivierre
Canadian Laser Masters Championship - 1st Apprentice3rd160936 Brieg Capitaine
Canadian Laser Masters Championship - 1st Master1st214030 Duncan Whitrow
Canadian Laser Masters Championship - 1st Master2nd216299 Patrick Wachholz
Canadian Laser Masters Championship - 1st Master3rd212591 Matthew Hobbs
Canadian Laser Masters Championship - 1st Grand Master1st214559 Allan Clark
Canadian Laser Masters Championship - 1st Grand Master2nd200133 Nigel Heath
Canadian Laser Masters Championship - 1st Grand Master3rd193348 Dave Wells
Canadian Laser Masters Championship - 1st Great Grand Master1st193301 Paul Clifford
Canadian Laser Masters Championship - 1st Great Grand Master2nd218334 Rob Koci
Canadian Laser Masters Championship - 1st Great Grand Master3rd212626 Richard Roberts
Canadian Laser Masters Championship - 1st Legend1st66637 Joe van Rossem
Canadian Laser Masters Championship - 1st Legend2nd206577 Jack Pearce
Canadian Laser Masters Championship - 1st Legend3rd201240 Denys Deschambeault

Scoring codes used

CodeDescription Points
AApprentice Age Penalty 24
DNCDid not come to the starting area 45
DNFStarted but did not finish 45
GGMGreat Grand Master Age Penalty 6
GMGrand Master Age Penalty 12
LLegend Age Penalty 0
MMaster Age Penalty 18
OCFOn course finish Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 45
RETRetired 45
UFDU flag disqualification under rule 30.3 45

https://byc.ca
scorer@byc.ca

https://byc.ca/sail/2021-canadian-laser-masters-championships

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com