event burgee venue burgee

50th Shark Worlds Championship 2015

Britannia Yacht Club

Results are final as of 15:25 on August 28, 2015

Overall

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 39, Scoring system: Appendix A
Rank Bow BoatName Sail Skipper Crew1 Crew2 YachtClub Country R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett
1st 13 Crazy Ivan 815 David Foy David O'Sullivan Jamie Foy Britannia YC CAN 4.00 2.00 1.00 3.00 1.00 5.00 11.00 (18.00) 3.00 2.00 32.00
2nd 34 Duck Soup 12 1456 John Dakin Morgan Dakin Trevor Dakin MCC CAN (15.00) 4.00 11.00 1.00 3.00 7.00 14.00 1.00 2.00 6.00 49.00
3rd 28 Jonathan Livingston Seagull 276 Peter Van Rossem Peter Jr. Van Rossem Stan Wallace Kingston YC CAN 1.00 (16.00) 14.00 4.00 9.00 3.00 5.00 3.00 11.00 1.00 51.00
4th 14 Shadfly 927 Julian Walker Steve Raddon Melodie Gummer Kingston YC CAN 5.00 12.00 3.00 8.00 12.00 1.00 1.00 (15.00) 13.00 11.00 66.00
5th 07 Shark Poop 1495 Johan Koppernaes Doug Brown Michael Lee Nepean SC CAN 7.00 (10.00) 10.00 10.00 4.00 9.00 7.00 9.00 8.00 4.00 68.00
6th 12 Tiger Niles 1489 Peter Aker Jeff Mitchell Peggy Sykes Bay of Quinte YC CAN 12.00 1.00 2.00 13.00 5.00 11.00 10.00 5.00 10.00 (15.00) 69.00
7th 26 Jumping the Gun 1492 Paul Laderoute Chris Graham Alan Laderoute National YC CAN 14.00 6.00 (21.00) 14.00 15.00 2.00 6.00 10.00 1.00 9.00 77.00
8th 22 Frost Bite 290 James Gardner Rory Gardner Tara Cabrera Niagara on the Lake CAN 8.00 5.00 12.00 7.00 8.00 10.00 (17.00) 2.00 15.00 12.00 79.00
9th 38 Cheers 1454 Darcy Fuller Alex Baker Chris Jay SPSC CAN 13.00 9.00 8.00 2.00 11.00 (16.00) 15.00 11.00 7.00 8.00 84.00
10th 05 Nuissance 324 Pierre Carpenter Toby Bryant Aussie Pete Pointe Claire YC CAN 3.00 (25.00) 13.00 5.00 22.00 15.00 8.00 7.00 14.00 3.00 90.00
11th 33 Freak On A Leash 185 Jeremy Crowder Stevey Mazza Connolly Aziz Royal Hamilton YC CAN 6.00 18.00 5.00 12.00 10.00 4.00 (40.00 DSQ) 21.00 6.00 13.00 95.00
12th 30 Blew-Bye-U2 464 Billy Fuller Ron Schute JP Landart Britannia YC CAN 10.00 17.00 4.00 17.00 13.00 18.00 4.00 12.00 16.00 (19.00) 111.00
13th 18 Blue moon 307 Jin Frati Anne Desjardins Rebecca Moskob Beaconsfield YC CAN 25.00 13.00 19.00 9.00 18.00 (26.00) 3.00 8.00 12.00 7.00 114.00
14th 41 Malicious Mallard 570 Sam Fuller Tom Arbuckle Anders Hagglund Britannia YC CAN 18.00 15.00 6.00 6.00 (27.00) 20.00 13.00 14.00 21.00 5.00 118.00
15th 37 Blue Heron 711 Ted Bowser Karen Bo Emily Bowser Malletts Bay BC USA 19.00 3.00 18.00 22.00 (33.00) 14.00 9.00 4.00 5.00 30.00 124.00
16th 23 Devil with a Blue Bress 176 John Brunt Rod Gardner Kendra Delicaet National YC CAN 9.00 8.00 17.00 16.00 2.00 (27.00) 24.00 26.00 9.00 17.00 128.00
17th 35 Ketchup 422 George Stedman Peter Kelly Colin McLean Pointe Claire YC CAN 16.00 (23.00) 15.00 18.00 7.00 19.00 2.00 19.00 23.00 10.00 129.00
18th 01 NSC Beagle II 34 Phil Wilcox Scott Holloway Alana Wilcox Nepean SC CAN 2.00 24.00 28.00 27.00 (30.00) 6.00 21.00 6.00 4.00 14.00 132.00
19th 09 Malarkey 234 Graeme Young Colin Clark Jennifer Dolan RCYC CAN 22.00 20.00 7.00 15.00 17.00 (25.00) 18.00 13.00 19.00 18.00 149.00
20th 24 Trial and Denial 1760 John Panter Jackie McGuire Darrin Cosgrove Brockville YC CAN 11.00 19.00 9.00 20.00 (26.00) 17.00 16.00 16.00 25.00 24.00 157.00
21st 11 Graffiti 551 Rodney Smith Nancy Harvey Quinton Gallon RCYC CAN 28.00 11.00 16.00 19.00 6.00 (31.00) 19.00 20.00 24.00 21.00 164.00
22nd 02 Lone Shark 243 John Verbaas Bert Ritcey Paul Lopez Nepean SC CAN 21.00 (32.00) 24.00 11.00 21.00 24.00 26.00 17.00 18.00 22.00 184.00
23rd 25 Voodoo 442 Linda Schmalz Chris Walmsley Elsab Falkson Kingston YC CAN 24.00 14.00 27.00 (29.00) 20.00 8.00 20.00 22.00 29.00 27.00 191.00
24th 27 Shoestring 1845 Gord Nikaido David Janes Nick Greenland TS&CC CAN 27.00 21.00 20.00 28.00 24.00 13.00 12.00 29.00 (31.00) 20.00 194.00
25th 19 Sudden Impulse 1092 Paul Baehr William Shishakly Charlie Bilodeau Beaconsfield YC CAN 23.00 7.00 22.00 21.00 (34.00) 23.00 30.00 23.00 20.00 32.00 201.00
26th 15 Invicta 1497 Toby Barwick Graham Barwick Janet Boychuk RCYC CAN 20.00 22.00 23.00 32.00 (35.00) 12.00 28.00 24.00 22.00 23.00 206.00
27th 21 No More Hobbies 1088 Rob Braden Kenneth Hussey Angela Hussey Britannia YC CAN 17.00 27.00 29.00 25.00 19.00 29.00 23.00 (33.00) 27.00 16.00 212.00
28th 16 GranBlan 1015 Daniel St-Onge Sylvie Gagnon Michel Phaneuf CVDM CAN 30.00 28.00 26.00 31.00 16.00 28.00 (35.00) 27.00 17.00 28.00 231.00
29th 10 Hi-jinks 2000 Bodo Gunther Bob McComb Tom McComb Wiesbadener YC GER (36.00) 31.00 34.00 35.00 28.00 22.00 29.00 25.00 28.00 25.00 257.00
30th 08 Anger Management 8 Ernst Flossi Felsecker Fritz Feuerer Brandner Birgit Scebensee AUT 31.00 30.00 33.00 24.00 14.00 32.00 31.00 28.00 (35.00) 35.00 258.00
31st 04 Skylark 1885 Gordon Worley Bruce Zagrodney Nancy Foy Britannia YC CAN 32.00 33.00 32.00 23.00 23.00 30.00 25.00 31.00 34.00 (36.00) 263.00
32nd 29 50/50/50 569 Doug Panter Kalle Pugi Michelle Meilleur Brockville YC CAN 34.00 26.00 25.00 26.00 31.00 34.00 22.00 (38.00) 37.00 29.00 264.00
33rd 06 Meltemi 1847 Warren Norwood Peter Norwood Paul Norwood RHYC CAN 33.00 (37.00) 37.00 33.00 36.00 21.00 27.00 30.00 30.00 26.00 273.00
34th 20 Buccaneer 1914 Tim Wood Carine Wood Karen Evans RHYC CAN 29.00 29.00 35.00 30.00 (38.00) 33.00 37.00 35.00 26.00 33.00 287.00
35th 17 Moqueur 416 Martin Tremblay Sandrine Alepins-Tremblay Roxanne Toupin Deux Montagnes CAN (37.00) 36.00 30.00 34.00 25.00 37.00 33.00 37.00 33.00 34.00 299.00
36th 32 Emma B Quick 181 Stephen Quick Tom Miller Stephen Grant Nepean SC CAN 35.00 35.00 (36.00) 36.00 29.00 36.00 32.00 34.00 36.00 31.00 304.00
37th 31 Great Scot! 369 Kim MacDonald David Halliday Steven Keens Nepean SC CAN 26.00 (38.00) 38.00 37.00 37.00 38.00 34.00 32.00 32.00 37.00 311.00
38th 36 Ambitious 901 Ralph Stocek Collette Austin Debbie DeRoy Beaconsfield YC CAN 38.00 34.00 31.00 (40.00 DNC) 32.00 35.00 36.00 36.00 38.00 39.00 319.00
39th 03 Inchiki 117 John Laskoski Christine Gibbard Kelly Walker-Zelaya Nepean SC CAN (39.00) 39.00 39.00 38.00 39.00 39.00 38.00 39.00 39.00 38.00 348.00

www.byc.ca
info@byc.ca


Sailwave Scoring Software 2.19.4
www.sailwave.com