event burgee venue burgee

NSC/BYC PHRF Div 1 & 2 Fall Series, 2017

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 16:19 on September 28, 2017

Contents

1 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF R1
August 29th, 2017
R2
September 19th, 2017
R3
September 26th, 2017
Total Net
1st Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 2.00 0.75 2.00 4.75 4.75
2nd Organized Chaos J 80 669 Lay, Derek NSC 126 4.00 3.00 0.75 7.75 7.75
3rd Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 0.75 4.00 4.00 8.75 8.75
4th Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108 3.00 2.00 7.00 12.00 12.00
5th Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 129 7.00 6.00 5.00 18.00 18.00
6th Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 8.00 7.00 8.00 23.00 23.00
7th Segueh J-80 1323 Neasmith, David NSC 126 16.00 DNC 5.00 3.00 24.00 24.00
8th Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 100 5.00 8.00 14.00 OCS 27.00 27.00
9th Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 9.00 9.00 9.00 27.00 27.00
10th Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 12.00 10.00 10.00 32.00 32.00
11th Free Radical J 80 360 Rutter, Martin NSC 126 16.00 DNC 11.00 6.00 33.00 33.00
12th Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 11.00 12.00 11.00 34.00 34.00
13th HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128 6.00 16.00 DNC 16.00 DNC 38.00 38.00
14th Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 72 13.00 13.00 14.00 OCS 40.00 40.00
15th Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 10.00 16.00 DNC 16.00 DNC 42.00 42.00

2 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF R1
August 29th, 2017
R2
September 19th, 2017
R3
September 26th, 2017
Total Net
1st Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 187 2.00 3.00 0.75 5.75 5.75
2nd Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187 0.75 2.00 3.00 5.75 5.75
3rd Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-André NSC 189 5.00 0.75 4.00 9.75 9.75
4th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191 4.00 4.00 5.00 13.00 13.00
5th Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 187 8.00 5.00 8.00 21.00 21.00
6th Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 169 7.00 15.00 DNC 7.00 29.00 29.00
7th Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 200 10.00 6.00 15.00 DNC 31.00 31.00
8th Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 15.00 DNC 15.00 DNC 2.00 32.00 32.00
9th Raised J J-22 1644 Koppernaes, Johan NSC 171 3.00 15.00 DNC 15.00 DNC 33.00 33.00
10th Pura Vida J-24 4468 Bradley, Peter NSC 162 15.00 DNC 8.00 OCS 10.00 DNF 33.00 33.00
11th Kazakami Soling 42 Strang, Tom BYC 139 15.00 DNC 15.00 DNC 6.00 36.00 36.00
12th Unity Soling 20 Moorman, Philip BYC 149 6.00 15.00 DNC 15.00 DNC 36.00 36.00
13th Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 9.00 15.00 DNC 15.00 DNC 39.00 39.00
14th Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 12.00 OCS 15.00 DNC 15.00 DNC 42.00 42.00

R1 - 1 Fleet - August 29th, 2017 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 18:20 19:47:08 1:27:08 1:36:53 0:00:00 108 0.75
2 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 18:20 19:51:41 1:31:41 1:37:54 0:00:57 134.602 2.00
3 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108 18:20 19:51:10 1:31:10 1:41:22 0:04:02 131.581 3.00
4 Organized Chaos J 80 669 Lay, Derek NSC 126 18:20 19:55:27 1:35:27 1:42:30 0:05:14 156.624 4.00
5 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 100 18:20 19:51:12 1:31:12 1:43:01 0:05:26 131.776 5.00
6 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128 18:20 19:56:53 1:36:53 1:43:39 0:06:20 165.004 6.00
7 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 129 18:20 19:57:21 1:37:21 1:43:57 0:06:37 167.732 7.00
8 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 18:20 19:57:33 1:37:33 1:44:10 0:06:49 168.902 8.00
9 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 18:20 19:47:54 1:27:54 1:44:57 0:06:45 112.482 9.00
10 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 18:20 19:54:35 1:34:35 1:45:10 0:07:27 151.557 10.00
11 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 18:20 19:56:49 1:36:49 1:47:52 0:09:51 164.614 11.00
12 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 18:20 20:02:04 1:42:04 1:49:00 0:11:20 195.309 12.00
13 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 72 18:20 19:55:48 1:35:48 1:54:37 0:14:49 158.67 13.00

R2 - 1 Fleet - September 19th, 2017 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 18:05 18:57:22 0:52:22 0:55:55 0:00:00 129 0.75
2 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108 18:05 18:55:53 0:50:53 0:56:35 0:00:35 113.975 2.00
3 Organized Chaos J 80 669 Lay, Derek NSC 126 18:05 18:58:15 0:53:15 0:57:11 0:01:11 137.947 3.00
4 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 18:05 18:56:43 0:51:43 0:57:30 0:01:25 122.416 4.00
5 Segueh J-80 1323 Neasmith, David NSC 126 18:05 18:58:49 0:53:49 0:57:48 0:01:45 143.687 5.00
6 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 129 18:05 18:59:25 0:54:25 0:58:07 0:02:03 149.765 6.00
7 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 18:05 18:59:36 0:54:36 0:58:18 0:02:14 151.622 7.00
8 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 100 18:05 18:57:11 0:52:11 0:58:57 0:02:41 127.143 8.00
9 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 18:05 18:54:42 0:49:42 0:59:20 0:02:52 101.989 9.00
10 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 18:05 19:02:30 0:57:30 1:01:24 0:05:08 180.996 10.00
11 Free Radical J 80 360 Rutter, Martin NSC 126 18:05 19:02:21 0:57:21 1:01:35 0:05:17 179.477 11.00
12 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 18:05 19:02:00 0:57:00 1:03:30 0:06:48 175.932 12.00
13 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 72 18:05 18:58:35 0:53:35 1:04:07 0:06:51 141.324 13.00

R3 - 1 Fleet - September 26th, 2017 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Organized Chaos J 80 669 Lay, Derek NSC 126 18:05 18:45:55 0:40:55 0:43:57 0:00:00 126 0.75
2 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 18:05 18:46:51 0:41:51 0:44:41 0:00:42 138.031 2.00
3 Segueh J-80 1323 Neasmith, David NSC 126 18:05 18:47:20 0:42:20 0:45:28 0:01:25 144.261 3.00
4 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 18:05 18:46:28 0:41:28 0:46:06 0:01:57 133.09 4.00
5 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 129 18:05 18:48:14 0:43:14 0:46:10 0:02:05 155.863 5.00
6 Free Radical J 80 360 Rutter, Martin NSC 126 18:05 18:48:03 0:43:03 0:46:14 0:02:08 153.499 6.00
7 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108 18:05 18:46:43 0:41:43 0:46:23 0:02:12 136.312 7.00
8 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 18:05 18:49:35 0:44:35 0:47:37 0:03:26 173.265 8.00
9 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 18:05 18:46:14 0:41:14 0:49:14 0:04:26 130.082 9.00
10 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 18:05 18:51:45 0:46:45 0:49:55 0:05:36 201.194 10.00
11 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 18:05 18:56:53 0:51:53 0:57:48 0:12:26 267.364 11.00
12 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 100     OCS       14.00
12 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 72     OCS       14.00

R1 - 2 Fleet - August 29th, 2017 at 18:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187 18:26 19:40:02 1:14:02 1:11:16 0:00:00 187 0.75
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 187 18:26 19:40:11 1:14:11 1:11:25 0:00:09 188.192 2.00
3 Raised J J-22 1644 Koppernaes, Johan NSC 171 18:26 19:38:41 1:12:41 1:11:55 0:00:40 176.27 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191 18:26 19:46:00 1:20:00 1:16:29 0:05:28 234.424 4.00
5 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-André NSC 189 18:26 19:45:56 1:19:56 1:16:41 0:05:39 233.894 5.00
6 Unity Soling 20 Moorman, Philip BYC 149 18:26 19:41:14 1:15:14 1:17:25 0:05:59 196.538 6.00
7 Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 169 18:26 19:44:00 1:18:00 1:17:27 0:06:14 218.528 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 187 18:26 19:48:31 1:22:31 1:19:26 0:08:29 254.427 8.00
9 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 18:26 19:55:21 1:29:21 1:25:43 0:15:04 308.74 9.00
10 Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 200 18:26 19:59:20 1:33:20 1:27:54 0:17:40 340.4 10.00
11 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166     OCS       12.00

R2 - 2 Fleet - September 19th, 2017 at 18:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-André NSC 189 18:11 19:07:28 0:56:28 0:54:10 0:00:00 189 0.75
2 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187 18:11 19:07:53 0:56:53 0:54:45 0:00:36 193.357 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 187 18:11 19:12:13 1:01:13 0:58:56 0:04:56 238.667 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191 18:11 19:14:15 1:03:15 1:00:28 0:06:36 259.928 4.00
5 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 187 18:11 19:21:21 1:10:21 1:07:43 0:14:04 334.168 5.00
6 Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 200 18:11 19:23:48 1:12:48 1:08:34 0:15:17 359.786 6.00
7 Pura Vida J-24 4468 Bradley, Peter NSC 162     OCS       8.00

R3 - 2 Fleet - September 26th, 2017 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 187 18:11 18:54:22 0:43:22 0:41:45 0:00:00 187 0.75
2 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 18:11 18:54:03 0:43:03 0:42:36 0:00:52 182.703 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187 18:11 18:55:26 0:44:26 0:42:46 0:01:04 201.473 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-André NSC 189 18:11 18:57:19 0:46:19 0:44:26 0:02:48 227.028 4.00
5 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191 18:11 18:58:14 0:47:14 0:45:10 0:03:34 239.466 5.00
6 Kazakami Soling 42 Strang, Tom BYC 139 18:11 18:55:49 0:44:49 0:46:58 0:04:59 206.675 6.00
7 Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 169 18:11 18:59:04 0:48:04 0:47:44 0:06:02 250.773 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 187 18:11 19:01:52 0:50:52 0:48:58 0:07:30 288.766 8.00
9 Pura Vida J-24 4468 Bradley, Peter NSC 162     DNF       10.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 10
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies

www.nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com