venue burgee

Bob Yuile Memorial 60th Annual National Capital Regatta

Britannia Yacht Club

Results are final as of 9:23 on July 17, 2017

Laser Full Rig Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail HelmName Yacht Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total
1st Laser Full Rig 195672 Andrew Fraser BYC (10.0) 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 3.0 4.0 25.0
2nd Laser Full Rig 182587 Duncan Whitrow BYC 6.0 5.0 1.0 (7.0) 3.0 1.0 2.0 1.0 26.0
3rd Laser Full Rig 187714 Bill Fuller BYC 3.0 2.0 3.0 3.0 4.0 4.0 (18.0 DNC) 3.0 40.0
4th Laser Full Rig 209666 Chris Klotz BYC 2.0 (11.0) 6.0 6.0 1.0 5.0 6.0 8.0 45.0
5th Laser Full Rig 200182 Bradley Sheppard SYC 8.0 4.0 4.0 4.0 10.0 3.0 (18.0 OCS) 2.0 53.0
6th Laser Full Rig 197565 Shona Moss Lovshin NSC 1.0 6.0 5.0 2.0 7.0 6.0 (9.0) 9.0 45.0
7th Laser Full Rig 200199 Rowan Warner BYC (11.0) 8.0 7.0 8.0 5.0 7.0 4.0 5.0 55.0
8th Laser Full Rig 179979 Andrew Furey BYC 5.0 7.0 8.0 5.0 6.0 (11.0) 8.0 7.0 57.0
9th Laser Full Rig 170757 Leo Shebib BYC (12.0) 3.0 9.0 10.0 9.0 9.0 5.0 10.0 67.0
10th Laser Full Rig 188146 John Rae NSC 4.0 10.0 10.0 9.0 8.0 8.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 85.0
11th Laser Full Rig 209074 Michele Loewen ONEC 7.0 9.0 11.0 15.0 15.0 (18.0 DNC) 13.0 6.0 94.0
12th Laser Full Rig 198057 Kyle Sudds BQYC 13.0 15.0 14.0 11.0 12.0 13.0 7.0 (18.0 DNS) 103.0
13th Laser Full Rig 212590 Aaron Hobbs BYC 9.0 14.0 12.0 14.0 14.0 10.0 12.0 (18.0 DNS) 103.0
14th Laser Full Rig 187840 Ian Craig BYC 14.0 12.0 13.0 12.0 13.0 12.0 11.0 (18.0 DNS) 105.0
15th Laser Full Rig 187702 Sebastien Dunne NSC 15.0 16.0 15.0 13.0 11.0 14.0 10.0 (18.0 DNS) 112.0
16th Laser Full Rig 200180 John Brooman BYC (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 18.0 DNS 127.0
17th Laser Full Rig 187711 Devlin Lovshin NSC 16.0 13.0 16.0 (18.0 DNF) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNS 135.0

Radial Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail HelmName Yacht Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1st Radial 194236 Daniel Escudero BQYC/Atlanta 1.0 4.0 3.0 (19.0 OCS) 1.0 1.0 29.0
2nd Radial 207239 Henryk Luczynski BQYC 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 13.0
3rd Radial 190852 Derin Kayra Erisoglu-Akyildiz BYC 5.0 5.0 4.0 1.0 (19.0 OCS) 3.0 37.0
4th Radial 201228 Elsa Heebner BYC (10.0) 2.0 7.0 4.0 6.0 6.0 35.0
5th Radial 174000 Aethan Cubitt BYC 3.0 1.0 1.0 (19.0 OCS) 19.0 OCS 4.0 47.0
6th Radial 182848 Stuart Cowper BYC 4.0 9.0 5.0 (19.0 OCS) 3.0 7.0 47.0
7th Radial 182719 Samuel Wittmann BYC (9.0) 7.0 6.0 6.0 9.0 5.0 42.0
8th Radial 198334 Alexander Cunningham NSC 8.0 (11.0) 11.0 5.0 4.0 8.0 47.0
9th Radial 137048 Rafael Hebert BYC (13.0) 12.0 8.0 3.0 5.0 12.0 53.0
10th Radial 199935 Maia Kazmer-Shishis BYC 6.0 6.0 13.0 9.0 12.0 (14.0) 60.0
11th Radial 193295 Mikhail Lavrenov BYC 7.0 (14.0) 9.0 11.0 11.0 9.0 61.0
12th Radial 175217 Adam Parolin NSC 12.0 (13.0) 12.0 7.0 7.0 11.0 62.0
13th Radial 208747 Matthew Kwasniewski BYC 15.0 8.0 14.0 8.0 10.0 (16.0) 71.0
14th Radial 102157 Veronica Hitchlock BQYC (17.0) 15.0 15.0 10.0 8.0 10.0 75.0
15th Radial 169522 Erin Walton BYC 11.0 16.0 10.0 12.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 87.0
16th Radial 190251 Samantha Dell NSC 16.0 10.0 17.0 14.0 (19.0 DNC) 15.0 91.0
17th Radial 179184 Ava Guse BQYC 14.0 17.0 16.0 (19.0 RET) 19.0 DNC 13.0 98.0
18th Radial 186594 John Wilcocks-Gynn BYC 18.0 18.0 18.0 13.0 (19.0 OCS) 19.0 DNC 105.0


www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.4
www.sailwave.com